wersja polska | deutsche version

Błękitny szlak turystyczny pieszy

Do pomników przyrody w Ustroniu Morskim, oznakowany kolorem błękitnym o długości 31 km. Szlak przebiega przez Las Kołobrzeski, w którym odkryć można bogactwo przyrody. Liczne bagna, nad którymi unosza się opary, przypominają o dziewiczości tego dużego kompleksu leśnego. Właśnie tu rośnie najstarszy dąb w Polsce "Bolesław" oraz jego młodszy współtowarysz "Warcisław".
Dąb "Bolesław"
Do tej pory za najstarszy dąb w Polsce uważany był "Chrobry" z Piotrowic - 740 lat, drugą pozycję zajmował "Dąb Bażyńskiego" rosnący w Kadynach, a najbardziej znany "Bartek" z Bartkowa ma 670 lat. Następne zaszczytne miejsca zajmowały dęby rogalińskie "Lech", "Czech" i "Rus" - 625, 539 i 512 lat.
Wiek drzewa można określić jedynie na podstawie ilości słojów pnia, które są jego pamięcią.
W roku 2000 wiek dębu na podstawie przeprowadzonych badań dendrologicznych został ustalony na 800 lat. Jego obwód mierzony na wysokości 1,3 m od ziemi wynosi 691 cm, wysoki jest na 30 m a średnica jego korony ma 18 m.
19 sierpnia 2000 roku miała miejsce doniosła uroczystość po 800 latach dąb doczekał się chrzcin. Pod majestatycznym drzewem spotkali się politycy, samorządowcy i okoliczni mieszkańcy, którzy mają na imię Bolesław. Dąb otrzymał imię "Bolesław", upamiętniono w ten sposób króla Bolesława Chrobrego, za którego przyczyną powstało w 1000 roku biskupstwo w Kołobrzegu. Przed dębem postawiono tablicę informacyjną z jego charakterystyką. Akt nadania imienia jako historyczny dokument został przekazany do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Dąb "Warcisław"
Drugi z dębów to "Warcisław" nosi imię księcia Gryfity Warcisława III, za którego sprawą Kołobrzeg w 1255 roku otrzymał prawa miejskie. Mierzy w obwodzie 720 cm, wysoki jest na 37 m a jego wiek oceniono na 640 lat, co plasuje go na piątej pozycji w rankingu najstarszych drzew tego gatunku w Polsce. Ciekawostką jest to, że "Bolesławowi" i "Warcisławowi" towarzyszą rosnące w ich pobliżu okazałe pojedyncze buki. Stwarzają one być może swoisty mikroklimat dla tych drzew a ponadto dostarczają żyznej próchnicy tzw. ziemi bukowej.
Dofinansowano ze środków pomocowych Unii Europejskiej w ramach projektu pt. "Transgraniczna Sieć Atrakcji Turystycznych". Wyrażone poglądy są poglądami gminy Ustronie Morskie i w żadnym przypadku nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej.